Coccidiosis bir bağırsak hastalığıdır. Coccidia neredeyse tüm güvercinlerin ince bağırsaklarında bulunur.

Patojen

Trichomonads ile birlikte coccidia güvercinlerde en sık rastlanan parazitlerdir. Coccidia’nın sadece çevrede geliştikten sonra bulaşıcı olan kalıcı safhasına ookist denir.

Hastalığın Gelişimi

Ookist’in vücuda girmesinden sonra gelen safha, bağırsak zarına verdiği zarardır. 4-7 gün içerisinde güvercin ookist’i dışkı yoluyla çıkarmaya başlar.

Coccidiosis’in 2 şekli vardır:

1-Asemptomik form 
En sık rastlanandır. İlk kez ookist’i az miktarda kaptıktan sonra, endogenous uyarımına bağlı olarak, güvercinler savunma mekanizmalarında hastalığa karşı bağışıklık geliştirirler. 
Bu korumayla ookist alımı vücuda düşük seviyelerde olur ve güvercinler parazitlerle bir çeşit denge içinde yaşarlar ve bu parazitler onları bağırsak hastalıklarına karşı korur.

2-Visible şekil (şiddetli safha) 
Hastalığın bu şekli daha şiddetli bir gidişat sergiler. Genç, korunmasız kuşlarda ookist’in büyük miktarlarda vücuda alımıyla oluşur ya da kart kuşlarda stres faktörünün etkisiyle sağlığı bozulan güvercinlerde görülür ki bunlar asıl coccidiosis’dir.

Hastalığın Semptomları

Asemptomik form: 
Zarar gören kuşlar her ne kadar daha az canlı olsalar da sağlıklı görünürler. 
Şiddetli safha: 
Gözler görülür bir şekilde etkilenmiştir. Kötü kokulu, yeşilimsi, sümüksü dışkı ve bazen kanlı ishal olur. Kayıtsızdırlar, tüyleri kabarır ve bol su içerler, fazla yemek yemezler.

Hastalığın Tedavisi

Asemptomik form: Host-patojen dengesini bozmamak için hastalığın hafif hali tedavi edilmez. 
Şiddetli safha: Hastalıklı kuşlar chevi-kok la tedavi edilir. Uygun bir diyetle ve vitamin e - b12 ile takviye edilmelidirler.

Hastalığın Tanımı

Dışkı örnekleri alınarak mikroskobik muayene ile olur.

Benzer durumlar

Salmonellosis, e-coli, solucan salgını.